Niepokonany wojownik pięści Wing Chun

TEKST: ANDREA LEE

data: 20 październik 2011

Najwcześniejsze wzmianki o systemie Wing Chun pojawiają się w okresie 1826 - 1901 i są związane z osobą Leung Jan'a. Leung Jan był chińskim zielarzem w wiosce Foshan. Jego imię było sławne dzieki wielu zwycięstwom w walkach. Zwano go Panem Jan z Foshan, ale prawdziwe imię brzmiało Leung Dak Wing. Urodził się między 1816-1826 r. Był młodszym synem aptekarza. Starszy syn został biznesmenem, a młodszy poszedł w ślady ojca. Po jego śmierci przejął aptekę przy ul. Fai Jee i prowadził ją dalej. Nie wiadomo kiedy dokładnie zaczął swoją naukę sztuk walki, według przekazów ustnych w latach 50-tych XIX wieku stworzył podstawy 3 form ręcznych, które stały się podwalinami systemu Wing Chun Kuen.

Według niektórych przekazów ustnych, Leung Jan zaczął pobierać nauki od mistrza Leung Yee Tai, gdy ten odwiedził go w aptece poszukując lekarstwa na swoje dolegliwości. Leung Jan pomógł biednemu, cierpiącemu starcowi z dobrego serca, nie żadając zapłaty. Mistrz przyjął go na swojego ucznia. Potem przedstawił go Mo Sing Wong Wah Bo, który uczył go dalej sztuk walki. Oczywiście opowieści i przekazów jest bardzo wiele, kolejności pojawiania się nauczycieli zmieniają się, zmieniają się też imiona, niemniej Leung Jan zdobył tytuł "Wing Chun Kuen Wong" (lub też "wojowniczy król pięści Wing Chun"). Zwyciężył w ponad 300 pojedynkach, będąc niepokonanym wojownikiem.

Około 1885 roku Leung Jan wrócił do swojej rodzinnej wioski Kulo (dzielnica Heshan), gdzie miał kilku uczniów. Zmarł w wieku 76 lat. System walki, którego nauczał w tym czasie był odmienny od tego jakiego nauczył się w Foshan. Niektórzy zaś twierdzą, że w ostatnich latach życia wrócił do wiedzy jaką zdobył od swojego pierwszego mistrza Leung Yee Tai.

Legenda Leung Jan'a nigdy tak naprawdę nie przebrzmiała. Był wspominany jako wielki bohater aż do początku XX wieku, kiedy to powstało wiele opowieści o jego przygodach i zwycięstwach. Stał się inspiracją wielu filmów o sztukach walki. Ile jest prawdy w historii życia Leung Jan'a? Ilu miał synów, komu co przekazał? Uważa się, że spadkobiercą stylu został Chan Wah Shun, jeden z jego najlepszych uczniów. Natomiast ostatnim uczniem Chan Wah Shun'a był Yip Man. Jedna z największych postaci związanych z systemem Wing Chun.

 

B I B L I O G R A F I A

http://en.wikipedia.org/wiki/Leung_Jan